Pasy nadrynnowe na wymiar
Pas nadrynnowy – co to jest?
Jednym z elementów obróbki blacharskiej dachu (opierzenia), jest właśnie wspomniany pas nadrynnowy, często nazywany również fartuchem okapowym. Opierzenie dachu to inaczej mówiąc zabezpieczenie połaci przed przenikaniem wilgoci do wewnątrz. To także sprawdzony sposób na ochronę budynku lub konstrukcji przed wpływem wszystkich pozostałych, niekorzystnych warunków atmosferycznych. Wróćmy jednak do początku, czyli pasa nadrynnowego. Wspomniana obróbka blacharska służy do maskowania łat oraz kontrłat, co jednak jest efektem dodatkowym, czysto estetycznym. Głównym zadaniem pasa nadrynnowego jest zabezpieczenie wewnętrznej strony połaci przed podciekaniem wody, a tym samym niszczeniem. To jeden z ważniejszych wykończeniowych materiałów budowlanych, stosowanych w dekarstwie. Co ważne, jest to rozwiązanie odpowiednie dla każdego pokrycia dachowego, bez względu na rodzaj wykończenia.
Pasy nadrynnowe – zalety i funkcje
Jak już wspominaliśmy wcześniej, pasy nadrynnowe wspomagają proces odprowadzania wody deszczowej wprost do rynny. Pełnią także funkcję ochronną przed przenikaniem wilgoci w głębsze warstwy połaci dachu. Jest to zatem nieodzowny element wchodzący w skład systemu orynnowania, dzięki czemu całość niezawodnie pełni swoją funkcję. Woda nie skapuje po elewacji, a jest skutecznie odprowadzana wprost do rynny. Takie zabezpieczenie gwarantuje niemal bezproblemowe działanie, dlatego też pasy nadrynnowe są obecnie standardowo stosowaną obróbką blacharską. Jednak to nie wszystko – dodatkową zaletą pasa nadrynnowego jest jego estetyczny wygląd oraz możliwość indywidualnego dopasowania. I to nie tylko kolorystycznego, ale również pod względem grubości blachy, a także rodzaju wykończenia. Co więcej, pasy nadrynnowe mogą z powodzeniem być stosowane w przypadku różnych pokryć dachowych.
Czy pas nadrynnowy jest potrzebny? Ile kosztuje?
Jeżeli mowa o budynkach starego typu to niestety jeszcze do niedawna nikt nie zastanawiał się nad koniecznością montowania pasa nadrynnowego. To błąd, ponieważ ten element obróbki blacharskiej doskonale chroni całą konstrukcję przed przenikaniem wody. Pas nadrynnowy stanowi także punkt łączący całość, dzięki czemu budynek (nawet starego typu), znacznie zyskuje na estetyce. Zatem odpowiedź na pytanie, czy pas nadrynnowy jest potrzebny brzmi… tak. I to niezależnie od rodzaju budownictwa. W tym miejscu warto zaznaczyć, że koszt pasa nadrynnowego jest współmierny do korzyści, które daje jego zastosowanie. Cena za 1 m.b. oscyluje w granicach kilkunastu złotych, jednak wszystko zależy od różnych opcji konfiguracji, a w tym grubości blachy, sposobu obróbki czy długości elementu. Jeżeli masz dodatkowe pytania dotyczące obróbki blacharskiej to zapraszamy do kontaktu.